Szczerość Wiadomości Branżowe

Zaskakujące dane z rynku pracy

Kwietniowe raporty z rynku pracy były zaskoczeniem. Zawiodły dane o zatrudnieniu, natomiast pozytywnie wypadły dane o wynagrodzeniach.Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3% rok do roku. To wynik lepszy od oczekiwań analityków, które zakładały dynamikę na poziomie 2,2%. Przed

Kwietniowe raporty z rynku pracy były zaskoczeniem. Zawiodły dane o zatrudnieniu, natomiast pozytywnie wypadły dane o wynagrodzeniach.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3% rok do roku. To wynik lepszy od oczekiwań analityków, które zakładały dynamikę na poziomie 2,2%. Przed miesiącem wynagrodzenia wzrosły o 1,6%. W zeszłym tygodniu GUS poinformował, że w kwietniu inflacja wyniosła 0,8 % rok do roku. Jednocześnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło aż o 1%. To więcej niż wynosiły oczekiwania analityków. Te dane dotyczą tylko firm zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Jednocześnie resort pracy na początku maja poinformował o spadku stopy bezrobocia do poziomu 14%.

– Oznacza to, że w kwietniu płace rosły średnio szybciej niż ceny dóbr konsumpcyjnych. Średnie realne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o prawie 2,2% w stosunku do kwietnia 2012 roku. Choć w skali makro mamy do czynienia z nieznacznym wzrostem funduszu płac, to poprawa raczej nie jest odczuwalna na poziomie zbyt wielu pojedynczych gospodarstw domowych. Kto w kwietniu dostał podwyżkę, ten cieszy się, że inflacja (jeszcze) jej nie przejadła. A kto nie dostał, ten i tak za swoje wynagrodzenie kupi mniej niż rok temu – mówi Krzysztof Kolany, Główny Analityk Bankier.pl.

< 242015" >

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Jakie prawa mają w pracy osoby wychowujące dzieci?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy