Szczerość Wiadomości Branżowe

Rozwiązania 3M – bezpieczeństwo, komfort i oszczędność

Co tydzień w Polsce zdarza się ok. 2 tys. wypadków przy pracy, ginie w nich średnio 10 osób. Dlatego jednym z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa pracy jest ochrona osób zatrudnionych. Technologie koncernu 3M zapewniają ochronę i

Co tydzień w Polsce zdarza się ok. 2 tys. wypadków przy pracy, ginie w nich średnio 10 osób. Dlatego jednym z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa pracy jest ochrona osób zatrudnionych. Technologie koncernu 3M zapewniają ochronę i komfort pracownika, a dla przedsiębiorstwa – realne oszczędności.

Zapobieganie wypadkom przy pracy, a także urazom i chorobom nie tylko ogranicza koszty, ale także przyczynia się do poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa jako całości.

Właściwie chronieni pracownicy są bardziej produktywni. Mniej wypadków przy pracy i chorób zawodowych, to w konsekwencji mniejsza ilość zwolnień chorobowych – mówi Łukasz Wawrzyniak, ekspert certyfikowany przez CIOP – PIB. – Zapobieganie wypadkom ogranicza przestoje w produkcji oraz obniża jej finalny koszt. Firmy nie muszą obawiać się finansowych strat oraz tego, że zostaną pociągnięte do odpowiedzialności, co zwykle skutkuje również spadkiem wiarygodności całej firmy.

Jednak koszty ekonomiczne związane z wypadkami przy pracy należy rozpatrywać również w skali makroekonomicznej. Nieodpowiednie warunki pracy generują w Polsce co roku ogromne koszty odczuwalne dla całego społeczeństwa. Tylko w ubiegłym roku kwota wypłat z funduszu ubezpieczenia wypadkowego wynosiła niemal 5,5 mld złotych. Z badań i szacunków przeprowadzonych przez CIOP-PIB wynika, że najwyższe społeczne koszty wypadków przy pracy, czyli ok. 580 tys. zł., dotyczą wypadków powodujących trwałą niezdolność do pracy. Przeciętny koszt wypadków śmiertelnych wynosił ok. 550 tys. zł.

Szczegółowe analizy Państwowej Inspekcji Pracy* nt. przyczyn wypadków przy pracy wskazują, że najczęściej do nieszczęśliwych zdarzeń dochodzi z winy samego pracownika (np. nieuwaga, nieużywanie sprzętu ochronnego), a także braku odpowiedniej organizacji pracy (brak nadzoru nad pracownikami, niewyposażanie pracowników w środki ochrony indywidualnej lub niewłaściwy dobór tych środków).

– Aby zoptymalizować koszty związane ze stworzeniem bezpiecznego miejsca pracy należy skupić się na prewencji wypadkowej – systematycznie edukować i szkolić pracowników, a także zapewnić im odpowiednie środki ochrony osobistej, właściwie dobrane do wykonywanych zajęć. W tym przypadku należy postawić na najwyższą jakość produktów. Ochronniki muszą być również wygodne i łatwe w obsłudze, tak aby pracownicy chcieli ich używać – radzi Łukasz Wawrzyniak.

A to już wiesz?  Przetargi w czerwcu: „śmieciowa” nawała wygasa

Liderem na rynku środków ochrony indywidualnej jest amerykański koncern 3M, który produkty
i rozwiązania dedykowane branży BHP dostarcza na rynek od 40 lat. Firma ma swój zakład również we Wrocławiu, w którym produkuje szeroką gamę środków ochrony indywidualnej dla wszystkich gałęzi przemysłu, w tym dla tak wymagającego sektora jakim jest np. branża paliwowo – gazowa.

W przypadku, gdy wymagana jest szczególna ochrona, 3M nie tylko dostarcza produkty najwyższej jakości, ale również wspiera klientów w identyfikacji i ocenie ryzyka w środowisku pracy – mówi Cezary Zięba, Dyrektor Rynku Systemy Bezpieczeństwa i Ochrony w 3M Poland. – Nasi specjaliści udzielają eksperckich porad podczas doboru sprzętu oraz prowadzą szkolenia dla pracowników.

W swojej ofercie firma ma produkty chroniące drogi oddechowe, słuch, wzrok, głowę, a także systemy komunikacyjne, kombinezony ochronne oraz materiały odblaskowe i włókniny ocieplające. Rozwiązania 3M znane są ze swojej wytrzymałości i wydajności ale również z komfortu, który zapewniają użytkownikom.

– Tworzymy środki ochrony indywidualnej, których pracownicy używają każdego dnia na całym świecie, dlatego przy ich produkcji pamiętamy o być może prozaicznym, ale sprawdzonym fakcie – pracownicy chętniej noszą środki ochrony indywidualnej jeśli są one wygodne i estetyczne – dodaje Cezary Zięba.

* SPRAWOZDANIE GIP Z DZIAŁALNOŚCI PIP W 2008 r., Analiza okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

 

***

 O 3M Poland

3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W ubiegłym roku firma obchodziła dwudziestolecie istnienia na polskim rynku oraz dziesięciolecie rozpoczęcia działalności produkcyjnej.

3M w Polsce posiada 4 ośrodki produkcyjne oraz zatrudnia ponad 1600 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy, a biuro regionalne we Wrocławiu. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów z takich sektorów jak: Ochrona zdrowia, Produkty biurowe i konsumenckie, Bezpieczeństwo, ochrona i zabezpieczenia, Reklama wizualna i materiały odblaskowe, Przemysł i transport, Energetyka i telekomunikacja. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ok.350 mln USD.

A to już wiesz?  Nowy dowód osobisty zwiększy liczbę wyłudzeń kredytów?

3M Poland od ponad 20 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia m.in. tytuł „Firmy XX-lecia 1990-2010” przyznany jej przez Polski Klub Biznesu, „Business Superbrand 2010” oraz tytuł Perły Polskiej Gospodarki 2011.

Więcej informacji: www.3m.pl

O 3M

3M przekształca nowe idee w tysiące pomysłowych produktów. Nasza kultura twórczej współpracy nieustannie inspiruje powstawanie zaawansowanych technologii, których podstawowym celem jest poprawa jakości życia. 3M to innowacyjna firma, która od początku swojego istnienia nieprzerwanie tworzy i dostarcza nowe rozwiązania ułatwiające ludziom życie. 3M osiąga przychody w wysokości 30 mld USD, zatrudnia 84 000 osób na całym świecie i działa w ponad 65 krajach. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.3M.com albo w kanale @3MNews na Twitterze.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy