Czym jest nieśmiałość Książki Szczerość

Nieśmiałość. Co to jest?

Czym jest nieśmiałość? Czy jest to coś, na co nie możemy mieć wpływu, czy przeciwnie, możemy jakoś unikać tego i możemy nauczyć się śmiałości.

Philip G. Zimbardo, który wiele pisze na temat problemów związanych z nieśmiałością, w swoim podręczniku do psychologii pt.: „Psychologia i życie” podaje definicję nieśmiałości: „świadomość własnej niezdolności do podjęcia działań o charakterze społecznym (które pragnie się podjąć i których sposób wykonania jest nam znany); subiektywny stan zależny od tego, w jaki sposób dana osoba określa występujący u siebie zbiór reakcji”.

womanwithredrose.jpg

W swojej książce “Nieśmiałość. Co to jest? Jak sobie z nią radzić?” opisuje szczegółowo czym jest nieśmiałość i jakie uczucia jej towarzyszą. Pisze o skutkach, jakie pociąga za sobą bycie nieśmiałym (od uczucia skrępowania, przez nieuzasadniony lęk przed ludźmi, aż do skrajnej nerwicy).

Zdaniem autora “nieśmiałość utrudnia poznawanie nowych ludzi, zawieranie przyjaźni, czy radość z potencjalnie pozytywnych przeżyć. Przeszkadza w publicznej obronie własnych praw i wyrażaniu swoich opinii i wartości. Nieśmiałość sprawia, że inni nie doceniają naszych mocnych stron. Nieśmiałość przyczynia się do zakłopotania i nadmiernego przejmowania się swoimi własnymi reakcjami. Utrudnia precyzyjne myślenie i skuteczne porozumiewanie się”.
Zimbardo mówi też o pozytywnych stronach nieśmiałości, np. o tym, że człowiek nieśmiały sprawia wrażenie dyskretnego, poważnego, introspektywnego.

Jednak, zdaniem autora, nieśmiałość można przezwyciężyć. Są pewne sposoby radzenia sobie z nieśmiałością. Tylko trzeba je poznać i zastosować.

hastagi na stronie:

#nieśmiałość definicja #zimbardo nieśmiałość #co to jest nieśmiałość #skromność definicja #zimbardo nieśmiałość pdf #człowiek nieśmiały #definicja nieśmiałości #nieśmiałość zimbardo

0 0 vote
Article Rating

Similar Posts

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Tylko spokojnie
9 lat temu

widziałem gdzieś stwierdzenie że tylko kobiety się wstydza i są nieśmiałe -zdaje się ze w charakterach