Szczerość Wiadomości Branżowe

Współpraca Kidprotect.pl z Funtasto

Fundacja Kidprotect.pl nawiązała współpracę z nowym portalem społecznościowym dla dzieci Funtasto.com, który zaproponował innowacyjne podejście do problemu bezpieczeństwa dzieci w internecie. Serwis uzyskał rekomendację Fundacji za

Fundacja Kidprotect.pl nawiązała współpracę z nowym portalem społecznościowym dla dzieci Funtasto.com, który zaproponował innowacyjne podejście do problemu bezpieczeństwa dzieci w internecie. Serwis uzyskał rekomendację Fundacji za wdrożenie mechanizmu autoryzacji video.

Kiedy myślimy o bezpieczeństwie dzieci w internecie, na ogół jako pierwsza przychodzi nam do głowy myśl o tym, że mogą one w sieci nawiązać kontakt z kimś dorosłym, kto ma wobec nich złe zamiary – pedofilem, innym przestępcą, czy np. werbownikiem sekty. 

Oczywiście, kluczowe jest edukowanie dzieci, jak bezpiecznie korzystać z sieci. Jednak, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, i tak jako rodzice będziemy się martwić. Bo przecież nawet jeśli poświęcamy wiele energii na to by nauczyć dziecko zasad e-bezpieczeństwa, to mamy jednak świadomość, że to może nie wystarczyć, że i tak jest ono narażone na kontakt z niewłaściwymi dorosłymi.

“Większość z nas pamięta reklamę, w której nastoletnia Ania rozmawia z odrażającym typem przedstawiającym się jako 12-letni Wojtek. Ta reklama dotknęła bardzo ważnego problemu, czyli trudności w ustaleniu, kim jest osoba, z którą rozmawiamy. Dorosły może przedstawić się jako dziecko, pokazując nawet cudze zdjęcia dla uwiarygodnienia tego oszustwa.” – mówi Jakub Śpiewak, szef Kidprotect.pl. Jego zdaniem ciekawe rozwiązanie tego problemu zaproponował portal Funtasto.com. Jest to bowiem serwis społecznościowy dla dzieci, zamknięty dla dorosłych.

Aby korzystać z serwisu trzeba się zarejestrować. Kluczowym elementem procesu rejestracji jest autoryzacja w oparciu o kamerkę video. Użytkownik proszony jest o dokonanie nagrania. Aby uniknąć podstawienia filmiku, co przecież technicznie jest możliwe, filmik musi zawierać wykonanie określonego gestu, a nie wiadomo, ojaki gest system poprosi. Potem system, wykorzystując stworzony algorytm, obliczy, czy proporcje ciała na filmie odpowiadają proporcjom dziecka czy dorosłego. Twórcy witryny zapewniają, że konta będą wyrywkowo kontrolowane ręcznie, a dopóki tylko liczba kont będzie na to pozwalała, to kontrolować będą wszystkie konta.

A to już wiesz?  Szczerość – filar najważniejszy

W ten sposób twórcy Funtasto chcą stworzyć portal społecznościowy dla dzieci, wolny od dostępu osób dorosłych. Jeśli ten zamysł im się uda, faktycznie stworzą w sieci przestrzeń bezpieczną dla dzieci.

“Dzieci powinny korzystać z internetu. Tym, co na pewno je tam pociąga i co, jak wynika z badań, w sieci robią, jest korzystanie z serwisów społecznościowych. Zamiast je od tego odwodzić, co moim zdaniem i tak by się nie udało, lepiej szukać sposobu na to, by mogły robić to bezpiecznie. Udzieliliśmy rekomendacji dla Funtasto, bo naszym zdaniem jest to ciekawy pomysł na rozwiązanie problemu.” – mówi Jakub Śpiewak.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy